Haber Detayı
03 Aralık 2020 - Perşembe 11:33 Bu haber 154 kez okundu
 
30 yıllık ASGD sokağa atıldı..
ASGD, kendi yaptırdığı tesisten Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘yıkım kararı’ gerekçesiyle çıkarıldı.
DİĞER SPORLAR Haberi


Bursa’da kent tarihinin en büyük mağduriyetlerinden biri daha yaşanıyor. Anadolu Spor Gazetecileri Derneği(ASGD), 1992 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan kiraladığı arsa üzerinde yaptığı Genel Merkez İdari ve Sosyal Tesisleri’nden, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘yıkım kararı’ gerekçesiyle çıkarıldı.

TESİSİ DERNEK YAPTIRDI
Yıkılan Atatürk Stadı karşısı, Kültürpark yanındaki arsada, kendi gücüyle yaptırdığı ve kamunun tek bir çivisinin dahi bulunmadığı bu tesisi yaklaşık 30 yıldır, her yıl yüksek oranlarda arttırılan kira bedellerini düzenli bir şekilde ödeyerek kullanan ASGD’ye, Osmangazi Kaymakamlığı marifetiyle tahliye yazısı gönderildi ve direnilirse zor kullanılarak boşaltılacağı bildirildi. Buna gerekçe olarak ise binanın Millet Bahçesi’nin ikinci projesi kapsamında yıkılacağı gösterildi. İlk proje sırasında, tesisi restore edeceğini taahhüt eden Büyükşehir Belediyesi sözünü tutmadığı gibi, derneğin tüm taleplerine rağmen herhangi bir alternatif de sunmadı.

MAHKEME İHTİYATI TEDBİR VERDİ, SONRA KALDIRDI…
ASGD’nin açtığı davada itirazı değerlendiren Bursa 8.Sulh Hukuk Mahkemesi ilk etapta, Kaymakamlık aracılığı ile tahliyenin mümkün olmadığını ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını belirtip, “İHTİYATI TEDBİR KARARI’ vererek tahliyeyi durdurdu. Ancak idarenin itirazı nedeniyle bir ay sonra ihtiyati tedbir kaldırıldı ve yıkım kararı yeniden uygulamaya konuldu,

ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, Ocak ayından bu yana tahliye süreci yaşadıklarını belirterek. “Mağduriyetimizi önlemek için Ankara’da ve Bursa’da çalmadık kapı bırakmadık. Her görüşmemizde sözler verildi, derneğimizin asla ortada bırakılmayacağı söylendi. Tesisimizi 1992 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan kira bedeli karşılığında tahsis edilen alanda dernek olarak kendimiz yaptırdık. Yaklaşık 30 yıllık tarihimiz de anılarımız da burada. Özellikle, Bursaspor’un her maçının öncesi ve sonrasında tüm meslektaşlarımıza ve yayın kuruluşlarımıza röportajlar, canlı yayınlar ve basın toplantıları için bedelsiz olarak tahsis ettiğimiz tesisimiz; tüm yurt içi ve yurtdışı etkinliklerimize, projelerimize, seminer, konferans ve toplantılarımıza da tanıklık etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SÖZÜNÜ TUTMADI
Son olarak Büyükşehir Belediyesi, bizden 450 metrekarelik bahçemizi Kültürpark’a ve Millet Bahçesi’ne dahil etmek üzere talep etti. Oradaki bahçemizden ve üzerindeki ek binamızdan feragat ederek kabul ettik. Karşılığında ise 570 metrekare üzerindeki ana tesis binamız restore edilecek ve Millet Bahçesi’ne yakışır hale getirilecekti.
Restorasyonla ilgili grafik çalışmasını bile Büyükşehir Belediyesi yaparak bize görsel materyal şeklinde gönderdi. Ne var ki Büyükşehir Belediyesi verdiği sözü tutmadı. Konuyu ısrarla yüz yüze görüşme taleplerimize karşılık vermeyen Başkan Alinur Aktaş, tarafımıza, her seferinde, aracılarla, ‘Yerin bizimle alakası yok’ türünden, kaçamak cevaplar iletmekle yetindi. ‘Alakamız yok’ dediği yere Millet Bahçesi yapan ve resmen sokağa atılan ASGD’ye verilen ‘devlet sözünün’ üzerine yatan Başkan Aktaş’ı
önce Allah’a sonra merhamet sahibi tüm vicdanlara havale ediyoruz.
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün verdiği, tesisi yeniden kiralama yetkisini kullanmayıp, ‘Alinur Aktaş’la al gülüm, ver gülüm, git gülüm, yık gülüm!’ paslaşmaları sırasında oluşan Büyükşehir’in baskılarına boyun eğen Spor İl Müdürü Salih Beşparmak’ı da ‘ibretlik’ kararından ötürü kınıyoruz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, ASGD, Alinur Aktaş
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
FENERBAHÇE'NİN MESUT ÖZİL TRANSFERİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
Haber Yazılımı