Yazı Detayı
29 Ağustos 2020 - Cumartesi 20:55 Bu yazı 193 kez okundu
 
Sporda Amatörler: Demokrasi Kahramanları ve Liderleri RIZA SÜMER…
DOÇ. DR. PERVİN BİLİR
 
 

 

Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyon seçimleri ile ilgili haberler, bu sıralar Adana spor gündeminde sıklıkla yer almaktadır. Ülkemizde amatör sporun güçlendirilmesi için üst birlik olan federatif bir yapı oluşturma çabaları 1974 yılında Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunun kurulması ile başlamıştır. Günümüzde hemen hemen her kentimizde amatör spor kulüpleri federasyonu bulunmaktadır.

Amatör spor kulüpleri yöneticilerinin bu kuruluşlar hakkında bilgilerinin olmaması bu yazının yazılmasını gerektirdi. Yazıya ise özellikle bu kuruluşların örgütlenmesine liderlik eden; idealist, demokrasi ve spor sevdalısı olan Rıza Sümer’in ismini vererek başlamak istedim. Sporda amatörlerin tarihsel sürecini bilmek geliştireceğimiz projeler açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle bu bilgiler yeni kuşaklara aktarılmalıdır. Rıza Sümer’in şu sözleri bu bağlamda önem taşıyor:

“Tarihi, tarihi yapanların içinden çıkan dürüst tarihçiler yazdığı takdirde gerçek tarih olabilir.” Bu söz benimdir. İnsanlık tarihi içinde buna benzer sözler söylenmiş de olabilir.                                                                                                                          Bu gerçeği, Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu, Türkiye Gençlik Birliği Derneği, Türkiye Gençlik Federasyonu ve Şiddetsiz Toplum Derneği’nin kuruluşuna önderlik ettiğim ve daha sonra da Başkanlıklarını yaptığım dönemlerde yaşayarak anladım”

Sümer sporda demokrasi açısından önemli bir adım olan bu örgütlenmeyi il il dolaşarak idealist bir ruh ve inançla kendi deyimi “sporda demokrasinin kahramanları” ile birlikte önce illerde federasyonları, 1980 yılında ise Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonunun kurulmasını gerçekleştirmiştir. Kurucu başkan olarak uzun yıllar başkanlık görevini özveri ile  yürütmüştür. Konfederasyonun kurulmasının önemini şu şekilde vurgulamaktadır: 

“Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK), bu topraklarda, sporda demokrasi yolunda gerçekleşen benzersiz, ulusal bir harekettir. Ancak, bu ulusal hareketin kökleri, elbette Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrasında, spor kulüpleri ve birlikleri kuran, bizlerden önceki spor kahramanlarına dayanmaktadır. Konfederasyon öncesindeki spor örgütlenmelerine, yine spor alanında yayınlanan çok değerli yapıtlardan ve belgelerden yararlanarak, 1990 yılında yayınlanan Sporda Demokrasi ve Sporda Demokrasi 2 isimli yapıtlarımda yer verdim”

Sümer “Sporda Demokrasi”, “Sporda Demokrasi 2” ve daha sonrasında “Sporda Demokrasi Kahramanları” kitaplarını yazarak, içinde bulunduğu süreci belgelendirilmesi ile tarihsel sorumluluğunu yerine getirmiştir. Amatörlerin ülkemizdeki tarihsel sürecini merak edenler için bu kitaplar birer baş yapıt niteliğinde olup spor ile ilgilenenlerin okumasını öneririm.  Sümer ve arkadaşlarına yani sporda demokrasi kahramanlarına teşekkür borçluyuz. Amatör sporun belirlenen hedefler çerçevesinde çağın gereklerine uygun yönetilmesi, teşekkür borcumuzun ödenmesinin bir karşılığı olabilir kanımca.

Bugün her ilde bulunan amatör spor kulüplerinin, gerek yönetsel yapısı gerekse ortaya koydukları etkinlikler, belirlenen hedeflere ulaşılmadığını ortaya koymaktadır. Yönetim kurulları üzülerek ifade edeyim ki, erkek egemen bir yapıda ve toplumsal cinsiyet konularına duyarlılıktan yoksun oluşturulmaktadır. Diğer önemli bir konu ise futbol dışında başka spor dallarına hassasiyet gösterilmeden yönetilmeleridir. 1980’li yıllarda Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulunda görev yapmış daha sonrasında da Konfederasyonun kurullarında gönüllü görevlerde bulunmuş biri olarak bu tablonun değişmesini canı gönülden istiyorum.

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonunun kurucularından olan Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna (AASKF) gelince önümüzdeki genel kurul seçimleri için tüm adaylara başarılar diliyorum. Benim umudum odur ki, yukarıda değindiğim konulara önem veren ve sözde değil özde bu işi başaracak olan spor insanlarının yönetime gelmeleridir. Bu anlayışta gelen spor insanlarına biz de, hoş geldiniz sefa getirdiniz deriz...

 

 

 
Etiketler: Sporda, Amatörler:, Demokrasi, Kahramanları, ve, Liderleri, RIZA, SÜMER…,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Haber Yazılımı