Yazı Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 22:40 Bu yazı 23 kez okundu
 
Spor Kültürlü Toplum Yaratmak…
DOÇ. DR. PERVİN BİLİR
 
 

Kültür, insanın tarihsel ve toplumsal gelişme sürecinde yarattığı tüm maddi, manevi değerlerin ve davranış örüntülerinin yeni kuşaklara aktarılması olarak ifade edilebilmektedir.  Kültür, kültürleme yoluyla edinilmektedir. Kültürleme aslında sosyalleşmenin bir aracıdır. Kültürleme bireylerin yaşadıklarını, toplumun değerlerini ve davranış normlarının öğrendikleri süreçtir. Bugün tüm toplumun genel kültürü yanında bir çok alt kültüründen söz etmek mümkündür. Kurum kültürü,  spor kültürü gibi. Spor kültürü geniş bir yelpazeyi ifade eden genel bir kavramdır.  Tüm fiziksel aktiviteler ile birlikte sporun yarışma boyutunu da içerir. Bu konu ile ilgili öğrenilen bilgisel altyapı, spor bilincini oluşturur ve kültürleme yoluyla ile de yeni kuşaklara aktarılması sağlanır. Böylece spor bilinci, spor kültürünün temelidir aslında.

Peki birey bu kültüre sahip olunduğunda neler yapılabilir? Öncelikle bireyin kendine yönelik yapabileceklerine bakalım. İnsanın doğada hareket etmeye programlı bir varlık olması nedeniyle motorsal becerilerin geliştirilmesi yaşamın sürdürülmesi için temel bir gereksinimdir. Motorsal becerilerin geliştirilmesi fiziksel aktiviteler ile gerçekleştirilir. Bu  kültüre sahip bireyler yaşamlarında fiziksel aktivitelere yer vererek yaşamlarının sağlıklı geçmesini sağlayabilirler. Spor bilinç ve kültürüne sahip insanlar sadece kendileri için bu bilgileri kullanmazlar. Bu bilgi ve deneyimleri sosyalleşme yoluyla topluma aktararak toplumun  kültürlenmesini sağlarlar.

Spor kültürünün oluşturulmasında bireyin kendi çabası yanında modern toplumlarda belli kurum ve kuruluşların da görev ve sorumlulukları vardır. Bu kurumların başında eğitim ve sporla ilgili devlet kurumları olmak üzere sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler yer almaktadır. Tüm kuruluşlarımızın spor kültürünün oluşturulmasına yönelik görev ve sorumluluklarını yerine getirilmesine Kovid-19 pandemili bu günlerde daha çok gereksinimimiz vardır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı Kutluyor, Türkiye Cumhuriyeti’mizin  kurulmasına  katkı sağlayan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm yol arkadaşlarına minnet ve saygılarımı iletiyorum. Işıklar içinde uyusunlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Spor, Kültürlü, Toplum, Yaratmak…,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Haber Yazılımı