Yazı Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 21:40 Bu yazı 170 kez okundu
 
Belediyeler Bağlamında Bir Model Önerisi "Kent Spor Kooperatifleri"
DOÇ. DR. PERVİN BİLİR
 
 

Çağdaş bir ülke yapılanması oluşturulabilmesi için; ülkemizin siyasal yapısının laik, çoğulcu ve demokratik olması zorunludur. Bu çoğulcu ve demokratik yapılanma, aynı zamanda ekonomik düzende de sağlanmalıdır. Bu ekonomik düzende,  hizmet ve mal üretiminde çoğulcu ve demokratikliği sağlayacak modelin kooperatifler olduğu söylenebilir. Kooperatif modeli esnek bir yapılanmaya sahiptir.  Var olan ekonomik ve sosyal sistemle bütünleştirilebileceği gibi onlara alternatif bir model olarak tasarlanabilinmektedir.        

Kooperatiflerin diğer ticari şirketlere göre sermayesinin düşük olması, ekonomik yönünün yanında sosyal yanının da bulunması nedeniyle her yönlü girişimci için uygun bir iş modeli olarak görülebilir. Ülkemizde kooperatifçilik ile ilgili yeni düzenlemeler yapılmakta ve "sosyal kooperatifçilik" kavramı yaşamımıza girmektedir. 20 Nisan 2019 tarihinde  "Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni" Adana'ya uğradı.  Belediyelerin de sosyal kooperatif yapılanmasını önemsemeleri ve gündeme almaları gerekmektedir. Kenti birlikte yönetme anlayışına yani yönetişim modeline göre oluşturulmuş  "Kent Konseyleri"  bünyesinde kooperatif örgütlenmesi analiz edilerek "Kent Spor Kooperatifleri" hayata geçirilebilir.  Kent spor kooperatifleri çağdaş, laik ve demokrat bir Türkiye için; Fiziksel aktivite ve sporla ilgili toplumun bilinçlenmesine katkıda bulunmak ve hareketli bir toplum yaratmak amacı ile örgütlenebilir. 

Kent spor kooperatiflerinde şunlar yapılabilir; üyelerine yönelik eğitsel, sosyal ve kültürel etkinlikler yaparak fiziksel aktivite ve spor kültürü ve sağlıklı kentliler oluşturmak, kentin parklarının fiziksel aktivite ve spor yapmaya elverişli tasarlanmasına katkıda bulunmak, başarılı ve gereksinimi olan yetenekli sporculara destek olmak, fiziksel aktivite ve sporla ilgili yan kurumlar açmak ve işletmek, amaçların gerçekleşmesi için ulusal düzeyde politikalar üretmek, gerektiğinde benzer amaçlı kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak.

21 Mart sonrası yeni göreve gelen belediye kadrolarına başarılar diliyorum. Nisan ayı içinde kutladığımız 17 Nisan Köy Enstitüleri'nin 79. Yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı sevgi ve saygıyla anıyorum. 23 Nisan 2019.

 
Etiketler: Belediyeler, Bağlamında, Bir, Model, Önerisi, "Kent, Spor, Kooperatifleri",
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Haber Yazılımı